Güvenlik Kameraları

Kamera sistemleri değerli eşyalarımızı korumak için güvenlik uygulamalarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Neredeyse her gün, güvenlik kameralarının, hırsızlık vb. olaylarda nasıl yardımcı olduğunu gösteren sayısız öyküyle karşılaşıyoruz. Farklı güvenlik kameraları türlerini ve hangi sistemlerin belirli durumlar için en iyi olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Güvenlik Kamerası Sistemleri Nedir?

Video gözetimi, bir alandaki ve etrafındaki aktiviteyi birçok farklı nedenden dolayı izlemenizi veya kaydetmenizi sağlar. Örneğin, ebeveynler uyuyan bir çocuğu izlemek ve beşikten tehlikeli bir düşüş riskini azaltmak isteyebilir. Bir konutun etrafındaki güvenlik kamera sistemi ön kapıya yaklaşan insanların gözlemlenmesi ve hatta suçluların yakalanmasını sağlayabilir. Güvenlik kamerası sistemleri söz konusu olduğunda çok çeşitli güvenlik kameralarıyla karşılaşmak mümkün. Bazıları açık ve geniş alanlarda suçluları caydırmak için hizmet edebilirken, diğerleri küçük ve gizli tasarımlarıyla güvenlik seviyesine katkıda bulunabilir. Bir güvenlik kamerası sistemi kurmayı düşünüyorsanız, başlamadan önce bazu temel sorulardan işe başlamanız gerekebilir.

Güvenlik Kameraları Türleri

Bir güvenlik kamera sistemine yatırım yapmadan önce, ne izleyeceğinizi ve izlemek için nelere ihtiyacınız olduğunu düşünmelisiniz. İstediğiniz kamera sayısı muhtemelen aklınıza gelen ilk sorudur. Bir odaya mı odaklanıyorsunuz yoksa alanın farklı bölümlerine göz atmanız mı gerekiyor? Açık hava etkinliklerinin yanı sıra kapalı mekanları da izlemeniz gerekecek mi? Sadece bir odayı seyredecekseniz, muhtemelen sadece bir kameraya ihtiyacınız olacaktır, ancak daha fazla alanlar daha büyük bir kamera sistemi gerektirecektir. Güvenlik kameraları kablolu veya kablosuzdur ve ihtiyacınız olan kurulum, kameraları nereye yerleştirmek istediğinize ve ne kadar görünür olmasını istediğinize bağlıdır. Kablolu kameralar takmak daha zor olabilir. Bununla birlikte, kablolu sistemler, video sinyalleri havada hareket etmediği için, kablosuz kameralardan tipik olarak daha yüksek kalitede bir görüntüye sahiptirler.
Kablosuz kameralar daha fazla esnekliğe sahip olmakla birlikte kablosuz internet, kablosuz telefonlar ve bebek monitörleri gibi diğer cihazlardan gelen yayınlar, kablosuz kameranın sinyalini kesebilir. Ayrıca, kablosuz bir sisteme karar verirseniz, video akışlarınızın başkaları tarafından ele geçirilebileceğini unutmayın. Daha büyük kameralar daha görünür olacaktır ve insanların gözetim altında olduklarını bilmeleri sağlar. Ayrıca, daha küçük ve gizli kameraları online olarak birçok farklı biçimde bulabilirsiniz – örneğin bir alarm saatinin içine gizlenmiş küçük bir gizli kamera veya bir interkom sisteminin içine uyan küçük bir pinhole kamera tercih edebilirsiniz.

Güvenlik Kamera Sistemleri Kurulumu

Doğru bir kamera sistemi kurmak size en iyi gözetim sonuçlarını verecektir. Kapsama altına alınacak alanı veya alanları belirledikten sonra, güvenlik sistemini doğru bir şekilde kurmak önemlidir. Zayıf bir kurulum size herhangi bir sonuç getirmeyecektir ve elektronikle hiç deneyiminiz olmamışsa, profesyonel bir iş ortağına sahip olmanız en iyisi olacaktır. Bununla birlikte birçok güvenlik kamera sistemi tak-çalıştır olarak tasarlanmıştır ve ekipmanı kendiniz kurabilirsiniz. Kurulum prosedürleri modele göre değişecektir, bu yüzden talimatlara uymak en iyisidir.
Kamera lensini nereye yerleştirdiğiniz önemlidir. Kameranın sahneye olan uzaklığı dikkatlice göz önünde bulundurulmalı, doğru alanların odakta olduğundan ve açıkça görülebildiğinden emin olunmalıdır. Bir kamerayı bir duvar veya hareketsiz yapıya monte etmek, görüntü titremesi ve titreşimin neden olduğu resim kalitesinde bozulma sorunlarını önler. Dış mekan kameraları, suçluları herhangi bir suça kalkışmaktan caydırabilir ve geniş alanları kapsayabilir. Ancak dışarıya yerleştirilen bir kamera, hava koşullarına dayanıklı muhafazaya sahip olmalıdır. Korumalı muhafazalar ayrıca kurcalamayı veya vandalizmi de önleyebilir. Videolarınızı kaydetmek isteyip istemediğinizi de belirlemelisiniz. Belirli bir alanda neler olduğunu uzun süre boyunca görmek isterseniz, güvenlik kameralarınızla uyumlu bir kayıt sistemi bağlamanız gerekir. Bazı güvenlik kamerası sistemleri, sadece alan içinde hareket algılandıktan sonra kayıt yapmaya başlayan hareket dedektörlerine sahiptir.

Güvenlik Kamera Sistemleri Nasıl Çalışır?

Geçmişte, birçok kullanıcı sadece analog güvenlik kamera sistemi seçeneğine sahipti. Güvenlik sektörü, avantajları nedeniyle son yıllarda IP güvenlik kameralarına geçti. Analog kamera çözünürlüğündeki gelişmelere rağmen, IP kamera kullanımı hala hızla artıyor.
Analog sistemde, kamera bir DVR veya dijital video kayıt cihazı cihazına kayıt yapacak şekilde ayarlanır. Kablo kullanımıyla, ev sistemindeki kameralar doğrudan DVR’ye bağlanır. DVR daha sonra görüntülemeye izin vermek için görüntüleri sıkıştırır. Özelliklere bağlı olarak, kamera belirli bir yazılım üzerinde çalışabilir ve hareket algılama özelliğini kullanabilir. Bununla birlikte IP kameralar iletişim için Wi-Fi ağını kullanır ve video görüntüleri akıllı telefonunuza veya bilgisayarınıza aktarabilir. Akıllı telefon uygulamasıyla, canlı bir yayını görüntülemek veya herhangi bir hareket algılandığında otomatik uyarı almak için istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

300+ kişi/kurum SEM Güvenlik ile güvenliğini sağladı. Peki ya sen?